
Re:meat har utvecklat ny teknik som kan komma att revolutionera bioproduktion av mat och omdefiniera vad kött egentligen är. Det handlar om celler från ko som får växa i ett slutet odlingssystem – och som efter skörd exempelvis kan förädlas till extremt klimatsmarta köttbullar.
Fixar vi inte maten så fixar vi inte klimatet. Det säger Gittan Schiöld, kommersiell chef och medgrundare till Re:meat – Sveriges första bolag inom odlat kött, vilket startades 2022. Idén går ut på att celler från ko får växa i bioreaktorer i en kontrollerad odlingsmiljö, något som har stora likheter med processerna inom bryggeribranschen.
– Vi brukar faktiskt säga att vi ”brygger kött”. Men med 92 procent lägre klimatavtryck än konventionellt kött samtidigt som produktionen kräver minimal mark- och vattenanvändning.
Förenklat går det hela till så att man tar en biopsi med köttceller från en ko, cellerna isoleras och matas sedan med en näringsbuljong som består av proteiner, vitaminer, aminosyror och kolhydrater – allt sådant som kon normalt sätt får i sig genom att beta. Processen tar cirka två veckor innan man kan skörda en färdig köttfärs, som i sin tur kan förädlas till produkter som köttbullar, hamburgare och lasagne.
– Vi behöver inte tillföra några animaliska komponenter som näring utan kan använda växtprotein-hydrolysat alternativt restströmmar från befintlig matproduktion.
Ambitionen är nu att få livsmedelsproducenterna att lära sig att ”brygga kött” och precisionsfermentera, samt att bygga upp storskalig men ändå lokal produktion.
– Vårt fokus har varit att lösa de stora kostnadsdrivarna inom bioproduktion av alternativa proteiner för att möjliggöra marknadsintroduktion och goda marginaler, säger Gittan Schiöld och berättar att man i slutet av året ska installera sin nya bioreaktordesign anpassad för såväl odlat kött som precisionsfermentering – men som kostar en bråkdel av dagens läkemedelsklassade bioreaktorer. På Re:meat har man insett värdet av samverkan och har bland annat hjälp av bryggeribranschen vad gäller processutrustning, ABB gällande automation och digitalisering och med Ica Gruppen kring konsumentundersökningar. Man för även dialog med flera stora livsmedelsföretag med starka varumärken.
– Livsmedelsindustrin är ovana vid att jobba med innovation, de vill helst köpa sådant som redan är färdigutvecklat. Men vi vill ju att de ska investera nu för att vara redo när tekniken är redo, säkra relevansen i det vi gör och dessutom få ett försprång. Den här produktionsmetoden frigör marginaler för den som väljer att bli producent av odlat kött, då man tar bort slakten och ökar foderkonverteringsgraden med tio gånger, säger Gittan Schiöld.
Allt ökat fokus på livsmedelsförsörjning och beredskap ser hon som en stark pådrivare till utvecklingen för odlat kött.
– Det handlar ju inte bara om att kunna lagra mat utan hur vi kan fortsätta att producera mat vid en kris och i värsta fall krig. Då behöver vi lokala värdekedjor som inte är beroende av en massa insatsvaror utifrån.
Så när tror du att vi kommer att köpa och äta odlat kött?
– Det finns en del barriärer som håller utvecklingen tillbaka, inte minst rent regulatoriskt. Än så länge är odlat kött inte ett godkänt livsmedel att sälja inom EU, Efsa godkänna alla typer av nya livsmedel som vi inte har ätit tidigare. Men inom fem år tror jag definitivt att vi kan köpa odlat kött i svenska butiker; inom restaurangbranschen kommer det förmodligen att gå lite snabbare.
Av Agneta Renmark
Foton: Re:meat
3 tips för innovation
1. Samverkan. För att kunna driva förändring och ligga i framkant behöver man samarbeta med andra företag både uppåt och nedåt i värdekedjan. Det handlar om att lyckas förändra både processer och vad konsumenten väljer att lägga på sin tallrik.
2. Definitionen. Ofta tänker man att innovation måste vara en ny produkt eller en ny smak men det kan lika gärna vara kopplat till
exempelvis ett affärssystem.
3. Teamet. Att kunna kombinera djupgående kunskap inom olika typer av processteknik med affärsledning, marknadsintroduktion
och B2B-försäljning ”in-house” är guld.

Gittan Schiöld,
Kommersiell chef och medgrundare
Re:meat