Workshopserie om automation, flexibilitet och beställarkompetens – med fördjupning på ELMIA Automation
Livsmedelsindustrin behöver ändra arbetssätt för att förutsättningarna runt produktionen har förändrats snabbare än de arbetssätt vi historiskt byggt våra fabriker på. Förändringarna i omvärlden är tydliga och påverkar både vardagen och de långsiktiga strategiska valen:
- Produktmixen växer och blir mer varierad
- Säsonger och kampanjer skapar oregelbundna flöden
- Arbetsmiljökraven fortsätter att skärpas
- Större efterfrågan av kompetens
- Marginalerna utmanas i hela värdekedjan
I detta landskap blir automation en möjliggörare – men bara om den formas efter verksamhetens faktiska förutsättningar. Rätt val kan stärka flexibilitet, robusthet och produktivitet under lång tid.
För att rusta branschen bjuder Produktionslyftet RISE, Opiflex Group och Sweden Food Arena in till en fördjupande workshopserie i fyra delar. Syftet är att skapa större förståelse för de krav, möjligheter och verktyg som formar framtidens produktionssystem.
Workshopserien – steg för steg
Tre digitala tillfällen där vi bygger kunskap kring automation, följt av en gemensam avslutande fysisk workshop på ELMIA Automation i Jönköping.
– Fredagen 20 mars, 08.00–09.00 (digitalt)
Workshop 1 – Lönsam och flexibel automation i en föränderlig produktion
Vi utforskar vad som påverkar lönsamhet över tid och vilka fallgropar som ofta förbises. Ni får insikter om hur robust investeringen är, hur den verkliga utnyttjandegraden påverkar kalkylen och var de största riskerna finns.
– Torsdagen 9 april, 08.00–09.00 (digitalt)
Workshop 2 – Flexibel automation i praktiken
Konkreta exempel om hur flexibilitet kan byggas och kapacitet kan utnyttjas på bästa sätt. Efter workshopen får ni konkreta exempel från verkligheten, en tydligare bild av hur en flexibel struktur kan se ut och en klar förståelse för hur automation påverkar både kapacitet och bemanning.
– Onsdagen 22 april, 08.00–09.00 (digitalt)
Workshop 3 – Bygg rätt struktur – undvik att låsa resurser i fel lösning
Vilka val skapar långsiktig robusthet i en tid av osäkerhet? Workshopen ger er en helhetsförståelse för hur man skapar en flexibel och framtidssäker fabrik, hur layoutval påverkar kapacitet och flöde, vilka investeringsmisstag som begränsar flexibilitet och hur man bygger modulärt och stegvis för att kombinera produktivitet, flexibilitet och kostnadseffektivitet – samtidigt som ni minskar kapitalrisk och undviker felallokering.
– Fredagen 22 maj 11:00-12:00 (fysiskt på ELMIA Automation)
Workshop 4 – Från analys till nästa steg
Vi knyter ihop insikter från serien och tittar närmare på relevanta robotlösningar på plats. OBS!
För denna workshop krävs en separat anmälan, anmälan sker via denna länk.
Vad deltagarna tar med sig
Genom att delta får ni en strukturerad, kunskapsbaserad grund för kommande investeringsbeslut – med fokus på:
- Produktionssystemens framtida krav
- Flexibilitet som konkurrensfaktor
- Hur resurser kan användas mer strategiskt
- Vad som bygger robusthet i praktiken
Välkomna!
Kerstin Eriksson och Cecilia Warrol, Sweden Food Arena
Karin Andersson och Lars-Gustaf Gustafsson, RISE
Johan Frisk Opiflex Group

