8 oktober, 2025

Sweden Food Arena på forskningsturné: Mobilisering för livsmedelskedjans gröna uppväxling

Sweden Food Arena har varit på ”universitets-turné” för att möta forskare och studenter. Syfte? Att öka takten för livsmedelskedjans gröna uppväxling och stärka näringens konkurrenskraft genom att jobba mer tillsammans.

Kerstin Eriksson, innovationsledare på Sweden Food Arena, har tillsammans med Mattias Norrby från Stiftelsen Lantbruksforskning och Andreas Hedlund på Handelsrådet besökt SLU Alnarp och Lunds tekniska högskola, där de under två dagar mött både forskare och studenter.

– Vi vill sträcka ut en hand och väcka intresse så att fler inom akademin ska upptäcka vår värld inom livsmedel och se vilka spännande möjligheter som finns till forskning och samverkan, säger Kerstin Eriksson.

Just nu är chansen att få forskningsfinansiering dessutom större än någonsin tidigare, med stora medel från framför allt Formas och Jordbruksverket som är på väg.

– Under 2028 kommer vi att passera över halv miljard kronor i stöd för innovation och forskning inom livsmedelskedjan. Det är en enorm möjlighet för branschen, där det gäller att mobilisera och samla oss för att kunna genomföra bra satsningar tillsammans.

Universitetsturné. Mattias Norrby, Stiftelsen Lantbruksforskning; Kerstin Eriksson, Sweden Food Arena, samt Andreas Hedlund, Handelsrådet, på gemensamt besök vid Lund tekniska högskola, LTH, för att bidra med sina respektive perspektiv kring innovation och forskning.

Sweden Food Arena har identifierat flera framtidsutmaningar där det behövs mer kunskap och forskning, inte minst vad gäller den gröna uppväxlingen och att stärka konkurrenskraften.

– Det handlar om alla möjliga utvecklingsområden från primärproduktion och framåt i kedjan tills produkterna möter konsumenten på handelns hylla. Livsmedelskedjan behöver producera god, efterfrågad, hållbar och hälsosam mat, och för att lyckas krävs utveckling. Vi måste även takta insatserna så att rätt insats kommer i rätt tid, säger Kerstin Eriksson.

Själv tyckte hon att det var värdefullt att knyta nya kontakter och spännande att få se allt från testbäddar till proteinfabriker.

Annie Drottberger, verksamhetsledare för hållbar primärproduktion vid SLU, visade tillsammans med en grupp forskare hur de samodlar cerealier med äpplen för att undersöka hur odlingsförutsättningarna kan gynnas.

– Vi fick även se försök med att utvinna världens vanligaste protein – rubisco – från gräs i SLU:s proteinfabrik.

Anna Fureby, professor vid avdelningen för livsmedel och läkemedel på LTH, demonstrerade hur de kan simulera hur människor bryter ned maten med hjälp av avancerade provrörsmodeller, liksom deras imponerande testanläggning för ingrediensförädling.

– För mig blev det så tydligt att allt vi gör inom värdekedjan hänger ihop, från forskning till livsmedelsföretag. Nu gäller det att förbereda och hjälpa varandra så att vi kan lyckas bättre tillsammans, säger Kerstin Eriksson.

Text: Agneta Renmark