
FoodTech är svaret på många av de utmaningar som livsmedelsindustrin just nu står inför, såsom effektivisering, lönsamhet och konkurrenskraft. Det var också temat för den triss i workshops som Sweden Food Arena nyligen har arrangerat i samarbete med TechSeed.
Livsmedelsindustrin befinner sig i en avgörande transformationsfas där fysiska system möter nya, digitala möjligheter. Det menar Marie Gidlund, verksamhetsledare på Sweden Food Arena, som tillsammans med TechSeed har arrangerat workshops i Göteborg, Malmö och Stockholm på temat ”framtidens livsmedelsproduktion”, där en rad företag och startups deltagit.
– Vi vill driva förändring. Men för att gör det måste man först förstå och ta del av många perspektiv, värdekedjor och utmaningar. Man behöver även skapa möten där olika personer matchas med varandra, säger hon.
Många av de ämnen som avhandlats handlar om vad tekniken faktiskt kan göra – som att minska slöseri genom att ta vara på sidoströmmar, höja kvaliteten i alla led, effektivisera arbetssätt och skala upp och stärka affären.
– Den digitala transformationen handlar inte bara om att införa nya verktyg, det handlar om att tänka nytt kring hur värde skapas, levereras och kontrolleras i hela livsmedelssystemet, säger Daniel Boqvist, konsult på TechSeed, som lett workshopsen.
Han är noga med att påpeka att förändring ofta börjar i det lilla.
– Man behöver inte digitalisera hela fabriken direkt. Man kan börja med att göra en smartare batch, och sen en till. Men framför allt: vänta inte!
Hussein Sharq, vd på familjebageriet Sanus Glutenfri i skånska Marieholm, var en av dem som deltog i workshopen i Malmö.
Företaget omsätter 15 miljoner och sysselsätter 13 personer. Missionen är att baka glutenfria produkter som även är fria från andra vanliga allergener, såsom ägg och mjölkprotein; i utbudet finns allt från baguetter och naanbröd till korv- och hamburgerbröd och pizzabottnar.
– Vi har behållit allt det goda men tagit bort allt som kan orsaka besvär, säger Hussein Sharq.
Att vara ett litet familjebageri som kämpar i en tuff bransch med små marginaler innebär att man behöver vara innovativ. I dagsläget har man en hel del monotona arbetsuppgifter som med fördel skulle kunna automatiseras och digitaliseras.
– Som företagare är man alltid fattig. Vi var med på workshopen för att hitta nya samarbeten, få hjälp med finansiering och chans att förverkliga våra idéer, säger Hussein Sharq, som är väldigt nöjd med dagen.
– Det var många kunniga personer på plats som hade riktigt bra idéer. Vi hittade även en tänkbar samarbetspartner att kunna söka innovationsstöd tillsammans med. Nu får vi se vad som kan komma ut av detta!
Sweden Food Arena och TechSeed kommer nu att gå vidare och kraftsamla tillsammans med andra offentliga aktörer – och även genom att erbjuda uppsökande verksamhet i form av företagsbesök.
– Det finns en enorm potential att växla upp svensk livsmedelsproduktion. Inte bara genom ny teknik, utan genom nyfikenhet, öppenhet och viljan att tänka nytt, säger Daniel Boqvist.
– Det som är tydligt är att det offentliga riskkapitalet måste kliva fram för att få i gång en produktion, de behöver hjälpa till med lån, garantier och andra finansiella produkter. Inte minst som en effektiv och lönsam svensk livsmedelsproduktion ytterst är en beredskapsfråga, säger Marie Gidlund.
Av Agneta Renmark
Tips!
För alla som inte kunnat vara med går det att ta del av både kunskap och insikter i efterhand. Både i form av inspelade webbinarier samt en pdf om Foodtech och framtidens livsmedelsproduktion. Du hittar det HÄR!